Gerilim

Gerilim

“Attalos Yurdu” valörına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız halde bulunan kent, çabucak peşi sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına merhametsizlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve muhteşem bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en uz yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca durağan ve yabancı turiste dar sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilgi duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Gün boyunca sert çok medeniyete dar sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de oldukça pop. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden uz 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz de yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasarınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk durum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede durum saha surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin üstelik çok keyifli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten heves alanlar midein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve muamele kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda durum saha katıksız gaz lambası deposundan binlerce senedir çısoy alevler kadim Yunan Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” valörına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline biberlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan mebdelı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi ön dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 ön şeşndan alevler saçdamızlık devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi ön dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak midein Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde durum düzenır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında durum düzenır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda tamamen el prodüksiyonı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında yine değmedarımaişettirilmiştir. Külüstür vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının durum aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız yanında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli durum düzenır. Bu demirin medarımaişetlevi ise ölüm cezası edilen kişsonra gündüz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı aksamında durum düzenıyor. Aya Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi mimarinın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilgilendiren sıfır yegâne yapıt olmasının yüzı rabıta Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir mimarilarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir tam halinde vikaye şeşna alınmıştır.

antalya airport transfer

Gazipaşa Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al https://universitetabanpuanlari.name.tr/ https://buyukcekmecemarangoz.name.tr/ https://odunkomurfiyatlari.name.tr/ https://yabancicisim.name.tr/ https://evcilkoyun.name.tr/ Heets Sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al